Trzeba mieć pomysł na rozwój miasta

Oświęcim od lat się wyludnia 🙁 Uważam, że główną tego przyczyną jest brak nowych, zróżnicowanych, nowoczesnych miejsc pracy. Powinniśmy oprzeć rozwój Oświęcimia o kilka filarów – np. na nauce i nowoczesnych technologiach. Tymczasem według rządzącej ekipy (#POdlaOświęcimia) synonimem rozwoju miasta są betonowe parki, Cafe Dąbrowskiego, położony asfalt, nowa kostka brukowa, deweloperzy, czy powstające galerie handlowe… Wszystko to dopełniają wszelakie miejskie opłaty, które z roku na rok są wyższe. Już w tym tygodniu najprawdopodobniej zostanie uchwalona kolejna podwyżka za odbiór śmieci.

Jednak nie we wszystkich polskich miastach tak jest. Nie wszędzie gospodarze miast narzekają na złą kondycję budżetu. Przykładem może być Chełm. Wiadomo, dla prezydenta Oświęcimia wzorem jest Warszawa… to z zasady trzeba narzekać na sytuację finansową. Oby tylko jakiegoś kolektora ze ściekami nam nie “rozwaliło” w Oświęcimiu skoro tak bardzo się zapatrzymy z gabinetu na ul. Zaborskiej na Warszawę Trzaskowskiego 😉

Przechodząc do rzeczy. W Oświęcimiu wszystkie opłaty komunalne idą w górę, tymczasem prezydent Chełma obniżył już opłaty za wywóz śmieci, obniżył taryfę za dostarczanie wody, a w przyszłym roku planuje wprowadzić całkowicie bezpłatną komunikację miejską. I co? Da się? Myślę, że Oświęcim powinien zmienić “kierunek patrzenia” z Warszawy na np. Chełm, czy Stalową Wolę. W tym miastach się “da”, w Oświęcimiu i Warszawie się “nie da”.

Nie ma co narzekać Panie prezydencie, że sytuacja jest zła, że się “nie da”. Trzeba mieć pomysł i wizję. Dobrze w poprzednich latach zadłużało się miasto? Teraz, skoro ekipa rządząca Oświęcimiem nie “daje już rady” może pora zrezygnować?

Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść niepokonanym…

Autor: Jakub Przewoźnik