Gwiazdor czy lider – smutne postscriptum

Słyszymy i czytamy w mediach społecznościowych toczącą się dyskusję wśród mieszkańców Oświęcimia o wczorajszym wydarzeniu w naszym mieście jakie miało miejsce w jednym z największych zakładów pracy. Wszyscy podkreślają i my także podkreślamy tę najważniejszą informację, którą jest fakt,że nikomu nic się nie stało. Ale w trakcie takich dyskusji pojawia się pytanie, dlaczego w takiej chwili profil Miasta Oświęcim był tak mało aktywny? Dlaczego milczał Prezydent Janusz Chwierut? Dlaczego nie było natychmiast jakiegokolwiek komunikatu na profilu Miasta skierowanego do mieszkańców po wczorajszej, nocnej konferencji prasowej służb działających przy akcji gaszenie pożaru? Czy udostępnienie na profilu Miasta Oświęcim w dniu wczorajszym informacji o pożarze zaczerpniętej z jednego z lokalnych portali było tym czego oczekiwali mieszkańcy Miasta Oświęcim od Prezydenta? Czy był to wystarczający „cały wysiłek” komunikacyjny Miasta w czasach mediów społecznościowych? Dopiero przed południem dnia następnego po zdarzeniu profil Miasta Oświęcim opublikował kolejną informację w tym temacie. Czemu dopiero wtedy?

Oczywiście, że będzie tłumaczenie…, że to sprawa prywatnego podmiotu…, że to sprawa straży pożarnej i służb. Ale czy włodarz miasta nie powinien wydać chociaż krótkiego komunikatu po oficjalnej konferencji służb ratunkowych?. Nikt nie oczekiwał informacji, które będą wywoływać dodatkową panikę wśród mieszkańców, bo sytuacja na pewno była poważna i dynamiczna. Możemy jednak oczekiwać, że także w chwilach trudnych włodarz miasta jak sam nie chce czegoś powiedzieć, to poleci służbom swoim prasowym przekazać na bieżąco komunikat, który właśnie będzie zapobiegał panice, że np. „Szanowni Państwo, mieszkańcy Oświęcimia sytuacja jest pod kontrolą, choć akcja pewnie jeszcze potrwa przez następne godziny, ale na ten moment nie ma zagrożenia dla mieszkańców. Spokojnej nocy”. Tylko tyle i aż tyle. Janusz Chwierut nigdy nie miał problemów z tym, aby chwalić się w „Wieściach z Ratusza” inwestycjami, czy wydarzeniami mającymi miejsce w prywatnych podmiotach w mieście, prawie przypisując sobie wręcz patronat nad nimi.

Liczę się z krytyką z Państwa strony za włączenie się w dyskusję, ale to nie zmieni sytuacji, że rodzi się kolejny raz pytanie: czy Prezydent Miasta Oświęcimia Pan Janusz Chwierut to gwiazdor czy lider? Niestety cała ta sytuacja jest przykrym i smutnym postscriptum podobnej sytuacji z marca 2020 r., kiedy wybuchła pandemia. Wtedy to Prezydent Janusz Chwierut również milczał przez pierwszy okres. Nie okazał się być prawdziwym liderem tylko pozostał „gwiazdorem”. Wczoraj sytuacja powtórzyła się.

A na koniec wielkie słowa podziękowania dla wszystkich służb zaangażowanych w szybką i dobrze przeprowadzoną akcję!

Autor: Jakub Przewoźnik