A jednak istnieją ludzie idealni. Z cyklu „miejskie refleksje w kilku odcinkach”.

Powinienem poczuć się zaszczycony, że ja – skromny doktor nauk społecznych, ledwie od dwóch kadencji radny reprezentujący mieszkańców swojego rodzinnego Miasta Oświęcim, po poruszeniu tematu stanu finansów oświęcimskiego samorządu, doczekałem się osobistej odpowiedzi od panującego Prezydenta – Pana Janusza Chwieruta – najwybitniejszego znawcy nauk wszelakich, magistra wszechwiedzy, człowieka z wrodzonym taktem i kulturą osobistą, całkowicie apolitycznego włodarza miasta który kiedykolwiek piastował ten zaszczytny urząd.
Bo przecież fakt, że Pan Janusz Chwierut przez około 30 lat funkcjonuje w polityce, najpierw jako działacz Unii Wolności, teraz Platformy Obywatelskiej, szef lokalnych struktur, wspierający Komitet Obrony Demokracji, stojący w obronie środowisk LGBT, propagujący działaczy komuny, były radny miasta Oświęcim, radny Powiatu Oświęcimskiego, poseł z ramienia Platformy Obywatelskiej, który głosował za ustawą wprowadzającą funkcję komisarza politycznego w naszym mieście, którą potem sam objął- to tylko przykłady apolitycznych działań i nic nieznaczący rodowód polityczny…
Jako radny (czyli reprezentant mieszkańców Miasta), ale także jako zwykły obywatel mam prawo wypowiadać się o obecnie urzędującym Prezydencie. Natomiast Pan, Panie Prezydencie nie potrafi (lub nie chce) rozmawiać z mieszkańcami i radnymi. I to niestety stanowi duży problem-nie tylko mieszkańców, ale pański również. Nie próbuje Pan nawet wysłuchać konstruktywnej krytyki. Dobrym tego przykładem jest próba dyskusji o stanie finansów Miasta czy też inwestycjach.
A jak wyglądają Pana odpowiedzi na składane interpelacje? Chociażby o ewentualne mobbingi w spółkach miejskich? Sprowadzają się do jednego zdania: „Przesyłam pisma z podległych podmiotów gospodarczych i instytucji”. Tym sposobem, bez komentarza, ucieka Pan od osobistej odpowiedzialności. Widzą to wszyscy wokół-pracownicy Spółek i instytucji miejskich, a także Mieszkańcy Miasta. Godność funkcji jaką Pan sprawuje wymaga powagi i odpowiedzialności! Tak, powtórzę jeszcze raz, odpowiedzialności! Zwłaszcza w trudnych momentach. A postawa strusia z głową w piasku- przyjęta przez Pana w pierwszych dniach pandemii – pozostanie w oczach wielu Mieszkańców symbolem Pana Prezydentury… A jak wyglądają Pana odpowiedzi na interpelacje i wnioski proponujące konstruktywne i systemowe rozwiązania? Generalnie też sprowadzają się do jednego zdania „nie da się tego zrobić, bo nie ma pieniędzy”. A jednak w innych miastach da się wdrożyć coś dobrego i zadowalającego mieszkańców.
Kolejnym symbolem Pana Prezydentury pozostanie niewątpliwie ciągła krytyka rządów Prawa i Sprawiedliwości. Przypomina ona już przysłowiową „zdartą płytę”, ale też zaczyna być dobrym winowajcą „dziury budżetowej Oświęcimia”. Czyżby powoli zaczynało być tak, że wszyscy są winni tylko nie Pan Prezydent? W piśmie do mnie wskazał Pan swojego poprzednika na urzędzie – Pana Prezydenta Janusza Marszałka (który rządził dla przypomnienia Mieszkańcom w latach 2002-2010 czyli dekadę temu). Idąc tym tropem, tylko czekać, jak Pan zacznie zrzucać winę za zły stan oświęcimskiego rynku na średniowiecznych książąt oświęcimskich, którzy śmieli przez liczne wieki źle przygotować podłoże pod genialną inwestycję Prezydenta Janusza Chwieruta, jaką dziś widzą mieszkańcy! Mówi Pan o „swoich” inwestycjach. To powiem, z czym kojarzy się okres prezydentury Janusza Chwieruta dla wielu mieszkańców Naszego Miasta:

-Z mostem dla duchów!

-Z toaletą za pół miliona złotych!

-Z Cafe Rynek, który po roku przesłał istnieć!

To najczęściej padające odpowiedzi z ust mieszkańców…
A parking Park&Ride? Jakie ma wypełnienie miejsc ? Kolejny sukces inwestycyjny? A mieszkania? Tylko te co budują deweloperzy lub OTBS? Dobrze niech budują…. A gdzie mieszkania socjalne czy komunalne budowane przez Miasto? Niepotrzebne? Brak chętnych? Czy oczekiwania mieszkańców są zbieżne z Pańskimi? Inwestycje najlepiej ocenią mieszkańcy!
Inwestować trzeba…. ale jak? Mądrze i perspektywicznie! Z wizją!
Przygotować odpowiedni model finansowy z możliwym zadłużeniem – akceptowalnym dla wszystkich. Tak dziś wyglądają realia prowadzonej polityki budżetowej zarówno na poziomie europejskim, polskim i samorządowym. Na tym polega Pana rola jako włodarza, a mieszkańcy i radni mają prawo o tym dyskutować, nawet krytycznie! Czy został uruchomiony basen, gdy rodzice dzieci i młodzieży prosili, wręcz błagali przez tygodnie, żeby zawodnicy szkół sportowych, pływacy, mogli trenować tutaj na miejscu, blisko rodzin i nauczycieli w czasach pandemii, a nie wyjeżdżać na zgrupowania do Dębicy czy Zakopanego? Jakie są inne oczekiwania mieszkańców Oświęcimia? Może woleliby wypoczywać latem na Krukach niż móc korzystać „z wypasionej toalety” w centrum miasta.
Ale przecież po co pytać ich o zdanie. Inni, jednoosobowo wiedzą lepiej czego potrzebują i oczekują oświęcimianie.

Jest mi niezmiernie miło, że mam zaszczyt prowadzić konwersacje pisemną z ideałem, który zna się na wszystkim i wszystkich może pouczać….

Czasami warto jednak zastanowić się nad swoją niedoskonałością! Nie zawsze trzeba ciągle powtarzać: tylko ja, tylko moje pomysły, a wszyscy inni są winni! Ja jestem idealny Janusz Chwierut!

Ciąg dalszy nastąpi 🙂

Autor: Jakub Przewoźnik