Odpady zielone, szkło, styropian. Tego nie oddasz do PSZOK-a…

Oświęcim, PSZOK

Dziś skierowałem do Pana Prezydenta Janusza Chwieruta interpelację w sprawie odbioru odpadów w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Oświęcimiu. Poniżej cała jej treść:

“Szanowny Panie Prezydencie, stosując się do zapisów Statutu Miasta Oświęcim, rozdział IV, §50, składam interpelację w sprawie odbioru odpadów w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Oświęcimiu.
Do PSZOK-ów każdy mieszkaniec Miasta Oświęcim może oddać bezpłatnie posegregowane odpady komunalne m.in.: z surowców wtórnych np. szkło, odpady zielone oraz odpady remontowe. Mieszkańcy zgłaszają jednak problem z oddawaniem tego typu odpadów do wspomnianych punktów. Pracownicy PSZKO-ów nie przyjmują np. szklanych akwariów, krzaków z przydomowego ogrodu, korzeni oraz niezbyt grubych gałęzi (w załączeniu zdjęcie nieprzyjętych odpadów zielonych). Dodatkowo oświęcimianie skarżą się na problem z odbiorem styropianu, dachowych płyt bitumicznych, czy kawałków papy.
W związku z powyższym mam do Pana Prezydenta następujące pytania:
• Co jest klasyfikowane jako odpad zielony?
• Co mają zrobić mieszkańcy ze zbędnym szkłem (np. akwarium, szyby – nierozbite)?
• Czy w dobie dbania o środowisko naturalne zostanie rozwiązany problem odbioru wszechobecnego styropianu (np. po sprzęcie RTV-AGD), płyt bitumicznych oraz papy?”

Autor: Jakub Przewoźnik