Wójt Mariusz Krystian: Da się to zorganizować taniej i skutecznie

Od lewej: Jakub Przewoźnik, Mariusz Krystian, Waldemar Łoziński

W „Porozmawiajmy.O” zajmujemy się tematem gminnej gospodarki odpadami komunalnymi.

Mieszkańcy często skarżą się na wysokie ceny za wywóz odpadów komunalnych. W każdej gminie temat wygląda trochę inaczej. Ceny dla mieszkańców też bywają bardzo zróżnicowane. Przykładowo w okalającej miasto gminie Oświęcim cena wyjściowa od osoby wynosi aż 41 zł, w niedalekiej Miedźnej są to 32 zł, w samym mieście Oświęcim – 30 zł, a w Spytkowicach jeszcze mniej – 27 zł… Co ciekawe,wszystkie te gminy obsługuje oświęcimski ZUK.

Dlaczego akurat gościem odcinka jest wójt Mariusz Krystian? Gospodarka odpadami w gminie Spytkowice to dość innowacyjny, można nawet powiedzieć autorski system odbioru odpadów zaproponowany i z dużą determinacją wdrożony właśnie przez włodarza gminy. Jest to system zupełnie inny niż ten znany nam z miasta czy gminy Oświęcim. Wójt Mariusz Krystian uważa, że aby zbudować efektywny i do tego tani system zarządzania odpadami czasem trzeba iść pod prąd utartych schematów, być może wbrew różnym interesom, za to z odczuwalną korzyścią dla mieszkańców. 

Pytamy też wójta Spytkowic, tak po sąsiedzku, czy w jego ocenie Oświęcim nadal jest liderem w Małopolsce Zachodniej…

Zapraszamy do obejrzenia materiału i rozwijania obywatelskiej debaty. Zachęcamy samorządowców, społeczników, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji do rozmowy przed kamerą, jak również zgłaszania własnych propozycji tematów.

Nasz adres e-mail: porozmawiajmy.o.oswiecim@gmail.com

Nasz numer telefonu: 500 146 701

Autor: Jakub Przewoźnik