Oświęcimskie Centrum Technologiczne. Teraz albo nigdy.

W przestrzeni naszego miasta istnieje kilka nieruchomości, które powinny zostać zagospodarowane. Czy to w formie inwestycji miejskich, czy w formie np. partnerstwa publiczno-prywatnego. Przede wszystkim mam na myśli obiekty po byłej centrali telefonicznej przy ul. Kilińskiego, budynek po szkole SOSW przy ul. Kościelnej, czy obiekt po byłym ośrodku wypoczynkowym nad jeziorami Kruki. Tak na marginesie wszystkie te budynki są aktualnie na sprzedaż…

Ale do rzeczy. W Oświęcimiu mamy prężnie rozwijającą się uczelnię wyższą, mamy dużą fabrykę chemiczną, ostatnio dowiedzieliśmy się, że ma także powstać jądrowy reaktor SMR. Miasto położone jest na pograniczu województw, powstaje droga ekspresowa S1, a przede wszystkim mamy tradycje miasta przemysłowego. Czego chcieć więcej? Trzeba umiejętnie i z dużym rozmachem wykorzystać tę szansę rozwojową nie tylko Oświęcimia, ale i całej Ziemi Oświęcimskiej. 

Myślę, że pora spojrzeć w naszym mieście mocno w przyszłość. Myślę, że to najwyższy czas, aby Oświęcim zaczął aspirować do bycia liderem technologiczno-inżynieryjnym. Trzeba rozpocząć działania, aby naszemu miastu nadać nowe funkcje. Uczelnia, firma chemiczna, reaktor jądrowy, droga S1, Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, a w pobliskim Jaworznie powstająca fabryka samochodów elektrycznych. To ten czas. Nie zmarnujemy tej szansy w Oświęcimiu!

Uważam, że powinniśmy też myśleć jak wykorzystać wspomniane niezagospodarowane nieruchomości. Sądzę, że w którejś z nich mogłoby powstać coś w stylu „Oświęcimskiego Centrum Technologicznego”, które stałoby się impulsem do rozwoju miasta.

To w takim miejscu mogłyby znaleźć się m.in. przestrzenie pod wynajem powierzchni biurowych i coworkingowych, miejsca pod  wynajem studiów telewizyjnych i nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne, czy może nawet nowoczesny pub „High-Tech”…

„Oświęcimskie Centrum Technologiczne” powinno zostać stworzone z wielu podmiotów reprezentujących różne branże, instytucje i poglądy, które powinna łączyć kreatywność oraz dążenie do generowania nowych idei, projektów i rozwiązań.

Mam wrażenie, że oświęcimianie posiadają bogate organizacyjne i ludzkie zasoby. Powinniśmy wspólnie wykorzystać ten potencjał, aby popchnąć Oświęcim do prawdziwego rozwoju, również tego instytucjonalnego.

Stworzenie „Oświęcimskiego Centrum Technologicznego”, ale takiego z dużym polotem, mogłoby stać się kamieniem milowym w rozwoju miasta. Z pewnością takie nowoczesne i kreatywne miejsce powinno także przyczynić się do przyciągnięcia nowych inwestorów i stworzenia nowych miejsc pracy. Czego oczywiście wszystkim Oświęcimianom życzę!

Szanowni Państwo, jak zwykle zachęcam do wyrażenia swoich opinii. Mój adres e-mail: kubaprzewoznik@poczta.onet.pl. Pamiętajmy, że zawsze trzeba mieć odwagę marzyć, również w samorządzie.

(Kurier Oświęcimski)

Autor: Jakub Przewoźnik