Opłata za śmieci. Od 2020 roku 22 złote.

Wczorajsza sesja Rady Miasta była wyjątkowo obfita w podwyżki. Szkoda np. że radni PO tak chętnie nie wspierają pracowników miejskich w “walce” o podwyżki pensji. Radni PO na wniosek Pana prezydenta przyjęli ochoczo pakiet uchwał “poprawiających” sytuację w portfelach mieszkańców Oświęcimia. Podwyższono np. podatki, czy opłatę za gospodarowanie odpadami. Od stycznia 2020 roku każdy mieszkaniec Oświęcimia będzie ponosił opłatę 22 złotych za miesiąc za gospodarowanie odpadami.

Obiektywnie należy stwierdzić, że różnego rodzaju śmieci nas zasypują. Opakowania, folie, woreczki, butelki, itd… I z tym problemem należy się zmierzyć. Nie jest to tylko problem Oświęcimia, lecz wszystkich gmin w całej Polsce. Nie możemy bez końca podnosić opłat! Trzeba systemowo rozwiązać problem. Czy nie zależałoby wrócić do tematu budowy spalarni śmieci? Uważam, że tak! Nie ma na co czekać.

Sami zobaczcie jak radni na wczorajszej sesji głosowali. Myślę, że nie muszę w tym przypadku nic więcej komentować. Poniżej wyniki głosowania:

Myślę też, że na kanwie podwyżek za śmieci należałoby przeanalizować wynagrodzenia prezesów i członków rad nadzorczych spółek miejskich zajmujących się gospodarowaniem odpadów. Czy przypadkiem ich wynagrodzenia nie galopują szybciej w górę niż podwyżki opłat za śmieci? Ale to innym razem.

Autor: Jakub Przewoźnik