“NaprawmyTo” w Oświęcimiu?

Zawnioskowałem do prezydenta Oświęcimia o wprowadzenie w naszym mieście aplikacji do zgłaszania usterek. Cała treść wniosku poniżej:

Szanowny Panie Prezydencie, na podstawie zapisów Statutu Miasta Oświęcim, rozdział IV, §50, składam wniosek w sprawie rozważenia możliwości uruchomienia aplikacji służącej Mieszkańcom do zgłaszania usterek w mieście – pod roboczą nazwą np. NaprawmyTo.

Współczesnemu, nowoczesnemu samorządowi powinno zależeć na jak najlepszej współpracy z mieszkańcami i na tym, aby ułatwić im kontakt z urzędem. Dlatego uważam, że należy udostępnić oświęcimianom łatwe i intuicyjne narzędzie do kontaktów z Urzędem Miasta. Chodzi o to, aby dostrzeżoną w przestrzeni naszego miasta usterkę można było zgłosić w prostu sposób, w ciągu kilku chwil. Najczęściej taki system pozwala na to, aby zgłoszenia i stopień ich realizacji były widoczne dla wszystkich, a osoby zainteresowane mogły także dostać mailowe powiadomienia o postępach prac. Dzięki temu mieszkańcy mogą śledzić na bieżąco efekty swojego zgłoszenia.

Myślę, że taki system-aplikacja byłaby świetnym narzędziem do zgłaszania niedziałającego oświetlenia, uszkodzonej infrastruktury (dróg i chodników), znaków drogowych, stanu utrzymania zieleni, dzikich wysypisk, uszkodzonej infrastruktury wodociągowej, graffiti, czy aktów wandalizmu.

Alerty w takich aplikacjach można zgłaszać zarówno przez dedykowaną stronę internetową oraz przez aplikację mobilną instalowaną na smartfonach lub tabletach.

Panie Prezydencie, tego rodzaju aplikacje działają już w ponad 20 polskich miastach i cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców.

Chciałbym, aby dzięki proponowanemu przeze mnie rozwiązaniu nasza oświęcimska społeczność lokalna mogła mieć większy wpływ na lokalny samorząd i zachodzące w mieście zmiany. Takie działania z pewnością przyczyniają się do rozwoju lokalnego społeczeństwa obywatelskiego. Mam nadzieję, że mój wniosek spotka się z przychylnością z Pana strony.

Czekam teraz na odpowiedź…

Autor: Jakub Przewoźnik