“Miasta, które się kurczą”. Autor Janusz Sepioł.

Dzisiaj na ręce prezydenta Janusza Chwieruta złożyłem następującą interpelację w sprawie artykułu pt. „Miasta, które się kurczą”.

W wywiadzie udzielonym przez Pana w programie „Wieści z Ratusza” z 8 czerwca 2018 r. opublikowanym na większości lokalnych portali oraz w Radiu Kraków 2 czerwca 2018 r. odniósł się Pan krytycznie do słów jakie wypowiedziała 28 maja 2018 r. w Oświęcimiu Pani Premier Beata Szydło, podczas wspólnej konferencji ze Panem Posłem Zbigniewem Biernatem i Panem Zbigniewem Starcem – Starostą Oświęcimskim. Pragnę przypomnieć, że wówczas Pani Premier Beata Szydło, powiedziała „(…) dziś mamy poczucie, że Oświęcim się zwija (…)”.

Z kolei w „Wieściach z Ratusza” i Radiu Kraków zaprzeczył Pan tym stwierdzeniom zarzucając Pani Premier kłamstwo. Cytuję Pańskie słowa: „(…) są takie osoby, które twierdzą, że Oświęcim się zwija, mieliśmy my tutaj kilka dni temu konferencje Pani Premier Beaty Szydło, która prezentowała kandydata Prawa i Sprawiedliwości na Prezydenta Miasta (Zbigniewa Starca) i stwierdziła, że Oświęcim się zwija (…)”; „(…) myślę, że rzeczywistość temu kłamie (…)”; ’’(…) rzeczywistość temu przeczy (…)”.

Niestety fakty potwierdzają tezę Pani Premier Szydło. Chcę w tym miejscu przywołać artykuł wieloletniego senatora, samorządowca i Marszałka Małopolski Pana Janusza Sepioła pt. „Miasta, które się kurczą” zamieszczony w lipcowym wydaniu „Biznes. Trendy Małopolska” Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Autor twierdzi, że „(…) w najgorszej sytuacji są takie miasta jak: Chrzanów, Krynica Zdrój, Oświęcim i Olkusz, które w ciągu ostatnich dwóch dekad utraciły więcej niż 10% swojej populacji (…)” oraz „Najbardziej niepokojącym aspektem jest fakt, że zjawiskiem kurczenia się miast dotknięte są najbardziej ośrodki duże i zdawałoby się najsilniejsze , które winny w regionie pełnić wiodąca rolę: Tarnów, Nowy Targ czy Oświęcim z Chrzanowem (…)”.

W związku z powyższym chcę zapytać:
• Czy wystąpi Pan do autora wspomnianego artykułu, Pana Janusza Sepioła, z prośbą o publiczne sprostowanie tak dramatycznej oceny Oświęcimia? Jeśli tak, to kiedy?
• Czy w kolejnych wydaniach „Wieści z Ratusza” przedstawi Pan dowody zaprzeczające tezom Pana Sepioła i tym samym skrytykuje jego stanowisko zawarte w tekście „Miasta, które się kurczą”?
• Czy zechce Pan ponownie odnieść się do stwierdzeń Pani Premier Beaty Szydło i niestety przyznać jej rację? A może przeprosi za niezbyt eleganckie sformułowania użyte pod jej adresem?

Autor: Jakub Przewoźnik