#TrzaskowskiPrzeproś, #ChwierutPrzeproś, #PlatformoObywatelskaPrzeproś

O zgrozo, jak zobaczyłem dziś spot wyborczy Pana Trzaskowskiego, w którym znany aktor, imitujący moment rozstrzelania więźnia, krzyczy „za Rafała” – po prostu brak słów. W kraju, w którym tysiące naszych dziadków i babć ginęło od strzału w głowę z rąk nazistowskich i sowieckich oprawców, członek Platformy Obywatelskiej, dziś kandydat tej partii i innych mniejszych, bo ponoć Nowoczesna to dalej funkcjonuje obraża pamięć naszych bohaterów. #TrzaskowskiPrzeproś!

Tutaj od razu przychodzi mi nasze oświęcimskie podwórko, gdzie już kilka razy pisałem, że Pan Janusz Chwierut, kolega partyjny z Platformy Obywatelskiej Pana Trzaskowskiego, swoimi czynami i słowami odbiera sobie prawo do powoływania się na chwalebne czyny mieszkańców Oświęcimia, którzy zapłacili daninę z własnej krwi i życia, ratując więźniów „największej fabryki śmierci” tj. obozu koncentracyjnego KL Auschwitz- Birkenau.

24 marca 2018 r. obchodziliśmy po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tysiące Polaków każdego dnia narażało życie swoje i swoich rodzin, ratując Żydów w czasie II wojny światowej. Niezaprzeczalnym potwierdzeniem tego jest liczba Polaków odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W tym czasie zwróciłem Panu Januszowi Chwierutowi uwagę, że jego obowiązkiem jako Prezydenta Miasta Oświęcim – Miasta Pokoju, było oddanie im hołdu. Brak w tym dniu jakiekolwiek działań upamiętniających bohaterską postawę mieszkańców Naszego Miasta ratujących więźniów KL Auschwitz-Birkenau, jest straszliwą ujmą nie tylko osobistą Janusza Chwieruta, ale też okrywa nią sprawowany urząd.

Może wtedy wystarczyło słowo przepraszam i powiedzieć, że zapomniałem, ale pozostało milczenie. Później zwróciłem na, można powiedzieć niuans, ale jakże wymowny. Słowa wypowiedziane przez Prezydenta Janusza Chwieruta podczas wręczania statuetki Ambasadora Miasta Oświęcim w trakcie V Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka. Janusz Chwierut powiedział podczas forum, jak podaje strona internetowa Urzędu Miasta: „W Oświęcimiu mają wyjątkowe znaczenie inicjatywy na rzecz praw człowieka. Rozmowa o tych prawach i pokoju w cieniu Auschwitz nabiera zawsze symbolicznego znaczenia, a przesłanie, które płynie z tego miejsca ma wielką moc. Mieszkańcom Oświęcimia przypada też szczególna rola – rola strażników pamięci o wydarzeniach, które rozegrały się w Auschwitz. We współczesnym świecie nie jest to rola łatwa”. W tym jednym szczególe według mnie ukryty jest sens dyskusji o roli Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej podczas II Wojny Światowej i niestety podstawa negatywnej oceny Janusza Chwieruta. Termin Auschwitz na zawsze pozostanie synonimem „największej nazistowskiej kaźni” milionów ludzi. A słowo Oświęcim jest dumną nazwą wielowiekowego, piastowskiego grodu, w którym My Wszyscy żyjemy. Na Prezydencie Miasta Oświęcim spoczywa obowiązek bycia strażnikiem pamięci o wydarzeniach, które rozegrały się zarówno w Auschwitz, jak o tym wszystkim i o tych wszystkich, którzy żyli wokół tej „największej fabryki śmierci” jak był obóz koncentracyjny KL Auschwitz – Birkenau.

Do tego wszystkiego dochodzi sytuacja opisana w mojej ostatniej interpretacji, dotyczącej ataku Pana Chwieruta na Panią Premier Beatę Szydło, która na majowej konferencji powiedziała tylko to co powiedział i napisał o Oświęcimiu inny kolega partyjny Pana Janusza Chwieruta, Pan Janusz Sepioł. Jednak w tym zakresie poczekam na odpowiedź Pana prezydenta na moją interpelację. Choć szału się nie spodziewam!

Ale jedno, dziś po spocie Pana Trzaskowskiego i wspomnianych czynach Pana Janusza Chwieruta można powiedź, #TrzaskowskiPrzeproś, #ChwierutPrzeproś, #PlatformoObywatelskaPrzeproś.

Najbardziej tragiczne w tym jest to, że jutro zapewne Pan Prezydent Chwierut i inni działacze Platformy, jak pewnie i Pana Trzaskowski, będą pchać się do pierwszym szeregu, aby przed ludźmi pokazać jak to pamiętają o Powstaniu Warszawskim i Polskich Bohaterach. Został tutaj tylko jeden komentarz – właśnie opisałem jak pokazaliście, jak się do tej jakże tragicznej historii Polski i Jej Bohaterów odnosicie. Szkoda słów…

Autor: Jakub Przewoźnik