10 lat Oświęcimia Janusza Chwieruta – preludium

Rozpoczynający się rok 2021 r. jest dobrym momentem do podsumowania 10 lat urzędowania w Oświęcimiu Pana Janusza Chwieruta – najpierw „komisarza” – p.o Prezydenta Miasta, a następnie włodarza naszego miasta. Faktem jest, że pokonał wszystkich konkurentów w ostatnich wyborach i dostał szansę rozwoju Oświęcimia według swojej koncepcji. Jak wywiązał się z tego zadania?

Dane statystyczne niestety potwierdzają, że Oświęcim ma problem demograficzny. A ileż to razy Pan Janusz Chwierut oburzał się gdy docierały do niego takie dane i twierdził, że są nieprawdziwe?

Ale zacznijmy od początku… W 2010 r. ówczesny poseł Platformy Obywatelskiej – Pan Janusz Chwierut (wspierany podczas kampanii osobiście przez ówczesnego Pana Premiera Donalda Tuska) przegrał wybory z Panem Jackiem Grosserem. Los niestety sprawił co chciał i po dramatycznych wydarzeniach z końca 2010 r. związanych z historią, którą pamiętamy i znamy wszyscy, Pan Janusz Chwierut został w 2011 roku mianowanym „komisarzem” Oświęcimia.

Czy Janusz Chwierut dobrze wykorzystał czas od 2011r. dla Oświęcimia?
Poprzednik Janusza Chwieruta, Pan Prezydent Janusz Marszałek pozostawił po swoich kadencjach, między innymi, obecną oświęcimską bibliotekę, muzeum na Zamku, jak również „doprowadził” do zlikwidowania dawnego budynku bunkra na Rynku Głównym, dając tym samym możliwość jego zagospodarowania swojemu następcy czyli Januszowi Chwierutowi.

Jak każdy Prezydent Miasta Janusz Chwierut miał możliwość korzystania ze środków zewnętrznych, takich jak OSRP, środki unijne, czy też samorządowe. I oczywiście wielokrotnie je wykorzystywał i wykorzystuje. Wspólnie z rządem czy innymi samorządami „buduje” np. drogi, po czym nagle w „Wieściach z ratusza” czy „Głosie Ziemi Oświęcimskiej” chwali się , że to tylko tak „naprawdę” jego zasługa. No ale cóż…przypisywanie sobie cudzych zasług to standard i norma dla obecnego prezydenta…

Dla przykładu: za rządów Platformy Obywatelskiej, mimo licznych zapewnień, droga S1 nie mogła powstać. Osobiście Pan Prezydent Chwierut chodził w marszach mieszkańców przeciw nieskuteczności rządów Pana Donalda Tuska w tym zakresie. Gdy Pani Premier Beata Szydło i Minister Andrzej Adamczyk skutecznie doprowadzili do rozpoczęcia budowy drogi S1 i budowy trzeciego mostu na Sole, to co zrobili politycy Platformy Obywatelskiej na czele z Januszem Chwierutem – szefem lokalnych struktur tej partii? Otóż próbowali zakłócić w 2020 r. konferencję prasową Ministra Infrastruktury i wykonawcy. Ot… taka strategia działania.

Nie wspomnę już o narzekaniach Prezydenta Chwieruta, że nie został zaproszony na otwarcie nowego dworca PKP, dworca, który wyremontował zły rząd dla mieszkańców Oświęcimia…

Tak więc odnoszę wrażenie, że cały czas wysłuchujemy tej samej płyty, w której brzmią tylko ciągłe narzekania na zły rząd przeplatające się z samochwaleniem prezydenta.

Wróćmy jednak do finansów ostatnich 10 lat rządów „doży oświęcimskiego”. Jaki dług miasta przejął Janusz Chwierut w 2011 r. ? Jaki dług ma dziś Oświęcim? Czy obecny Prezydent Oświęcimia zostawi swoim następcom w 2023 r. spore problemy? Przecież to nie jego problem! W myśl zasady „nie moje małpy i nie mój cyrk” lub „po mnie choćby potop”. Po co się tym martwić!

A czy, aby na pewno te słynne inwestycje są trafione? Czy są zasadne? Symbolami 10 lat rządów Pana Prezydenta są z pewnością:
– toaleta za prawie pół miliona złotych,
– Cafe Rynek,
– rozpadający się Rynek Główny,
– wycinka drzew będąca następstwem inwestycji deweloperskich,
– wybetonowane miasto!

W tym miejscu nasuwa się kolejne pytanie. Czy Prezydent Janusz Chwierut dobrze wykorzystuje pozyskane zewnętrzne środki finansowe? Mogę podać szybko dwa przykłady. Nie chcę się już rozpisywać nad tzw. spaloną spiralą zwaną inaczej Mostem Duchów, do którego tak dążył włodarz Oświęcimia? Pierwszym przykładem będzie oświęcimski basen – jeden z symboli sportowych Oświęcimia, który powstał ze środków Ministerstwa Sportu. Czy powinien być zamknięty, gdy rodzice i zawodnicy – oświęcimscy pływacy prosili o możliwość trenowania? Ile tygodni Janusz Chwierut mówił nie!? I drugi przykład, do którego zainspirował mnie sam Pan Prezydent podczas ostatniej sesji, odpowiadając na pytania radnego Jana Adamaszka, jak wygląda sytuacja ze sławnych parkingiem Park&Ride przy dworcu PKP. Pan Prezydent Chwierut odpowiedział w stylu „najlepiej iść sprawdzić samemu”. To pojechałem – wolnych prawie 290 miejsc – pewnie większość z Państwa powie… jak zawsze. Oczywiście Pan Prezydent Chwierut powie tradycyjnie, że to wina PiS. Ze zbudowano nowy, nowoczesny dworzec PKP, a teraz modernizuje się linie kolejowe do Oświęcimia, także w czasach pandemii. Zapoznałem się z danymi dotyczącymi budowy tego typu parkingów na przykładzie kilku dostępnych w internecie inwestycji. I pytam, załamując ręce, dlaczego Prezydent Janusz Chwierut zbudował najdroższy parking Park&Ride w Polsce?

Przykładowe zestawienie prezentuje poniższa tabela:

Czy tak ma wyglądać dobra gospodarka pod rządami Dobrego Gospodarza?
Jak są prowadzone sprawy Oświęcimia przez minione 10 lat? Czy za chwilę okaże się że trzeba zwrócić 11 milionów podatku od nieruchomości, bo Prezydent Janusz Chwierut nie uwzględnił zmian przepisów z 2016 roku.

Ciąg dalszy nastąpi… bo musi nastąpić… bo 10 lat to w końcu kawał czasu…

Autor: Jakub Przewoźnik