Wulgaryzmy w Mieście Pokoju?

Dziś skierowałem do Prezydenta Miasta Oświęcim poniższą interpelację:

“Szanowny Panie Prezydencie, na podstawie zapisów Statutu Miasta Oświęcim, rozdział IV, §50, składam interpelację w sprawie wulgarnych napisów pojawiających się ciągle w przestrzeni miasta.
Od kliku miesięcy w naszym mieście pojawiają się ciągle nowe, wulgarne napisy oraz symbole czerwonej strzały. Akty wandalizmu dotyczą nie tylko miejsc prywatnych, ale przede wszystkim niszczone jest mienie publiczne. W Oświęcimiu – Mieście Pokoju nie może być przyzwolenia na używanie wulgarnych słów oraz podsycanie do nienawiści.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
• Ile zgłoszeń złożył Pan Prezydent w sprawie niszczenia mienia miejskiego do stosownych organów ścigania (od listopada 2020 roku)?
• Jakie koszty (od listopada 2020 r.) poniósł Urząd Miasta w związku z koniecznością naprawy i zamalowywania napisów i grafik?
• Czy Oświęcimski Instytut Praw Człowieka monitoruje pojawiające się znaki i symbole nienawiści w Mieście Pokoju? Jakie działania prewencyjne podejmuje OIPC w tym temacie?
• Jakie ma Pan Prezydent dalsze projekty zmierzające do rozwiązania problemu wandalizmu i szeroko rozumianej mowy nienawiści?”.

Autor: Jakub Przewoźnik