Wolności mediów w Oświęcimiu?

W kontekście ogólnopolskiej dyskusji o wolności słowa, w którą wpisuje się także ostatnia aktywność prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta, złożyłem dzisiaj interpelację do prezydenta Miasta Oświęcim.

Pan prezydent Janusz Chwierut publicznie i z rozmysłem przedstawia się jako bojownik o wolność i demokrację. W praktyce jednak to właśnie on sam patronuje i osobiście odpowiada w Oświęcimiu za prymitywny, propagandowy system, który ma uniemożliwić, stłamsić w zarodku wszelkie pytania i krytykę lokalnej władzy. Wolność to rzecz jasna wielka wartość. Martwi mnie natomiast obłuda pana prezydenta Chwieruta…

Cała treść mojej interpelacji poniżej:

“Szanowny Panie Prezydencie, na podstawie zapisów Statutu Miasta Oświęcim, rozdział IV, §50, składam interpelację w sprawie ograniczenia wolności mediów prowadzonych i wydawanych przez Miasto Oświęcim.
19 grudnia przed Oświęcimskim Centrum Kultury odbyła się manifestacja przeciwko tzw. ustawie „lex TVN”. W zgromadzeniu uczestniczył również, wygłaszając płomienne przemówienie, Pan Prezydent Miasta Oświęcim Janusz Chwierut. Prezydent powiedział m.in. „myślę, że jest tu wiele osób, które pamięta przecież lata 80. i wcześniejsze, że tak naprawdę ten rząd, to ugrupowanie niczym nie różni się od PRL-u. Jest równie obłudne! Jest gorsze! Tak, macie Państwo rację!”. Kończąc Pan Prezydent był jeszcze łaskaw dodać, że „ważna jest świadomość o co walczymy. Walczymy nie tylko o wolne media, ale tak naprawdę walczymy o wolną Polskę”.
Równocześnie na oficjalnym facebookowym profilu Miasta Oświęcim został opublikowany wpis „Oświęcim – Miasto Pokoju, zawsze będzie stać po stronie wolności, w tym także wolności słowa i wolności mediów. (…) Wolni ludzie, wolne media, wolna Polska”.
Jak można dość łatwo zauważyć, w trakcie publicznych wystąpień i zgromadzeń Pan Prezydent mówi zawsze dużo i z pasją o wolności, wolności słowa, czy demokracji. Tymczasem w praktyce, w naszej oświęcimskiej rzeczywistości sprawa wygląda już zupełnie inaczej…
Dlatego proszę o odpowiedź na następujące pytania, które skłonią też być może Pana Prezydenta do refleksji w duchu idei samorządu i wolności słowa:
• Ile razy od 2018 roku wypowiadali się radni PiS oraz radni niezależni w przygotowywanych przez Urząd Miasta, cotygodniowych „Wieściach z Ratusza”?
• Ile razy od 2018 roku publikowane były wypowiedzi radnych PiS oraz radnych niezależnych
w comiesięcznym „Głosie Ziemi Oświęcimskiej”, gdzie regularnie prezentuje się Pan Prezydent?
• Ile razy od 2018 roku publikowane były stanowiska radnych PiS oraz radnych niezależnych na oficjalnym facebookowym profilu Miasta Oświęcim?
• Jaka jest zasada zapraszania gości, komentatorów do programów i mediów powiązanych z Urzędem Miasta Oświęcim? Z poważaniem”.

Autor: Jakub Przewoźnik