Wadowice, Olkusz, Kalwaria, Andrychów, rozdają maseczki, w Oświęcimiu prezydent grzmi: “tani populizm”

Z ogromną ciekawością obejrzałem wczoraj internetowy wywiad Pana prezydenta Oświęcimia z redaktorem portalu Faktyoswiecim.pl. Po długiej nieobecności w przestrzeni medialnej w czasie epidemii Pan prezydent przemówił. Cieszę się.

Już na samym początku wstępnie przeliczyłem, że w 24-minutowym wywiadzie blisko 70% czasu wypowiedzi prezydent poświęca Prawu i Sprawiedliwości. W swoim monologu odmienia nazwę partii na wszystkie możliwe sposoby – PiS, PiSowi, przez PiS, rządowy projekt, rząd, itd. Cieszyć się, że Pan prezydent tak ochoczo interesuje się Prawem i Sprawiedliwością, czy płakać? Równocześnie w swojej wypowiedzi grzmi, że wszystkie składane przez radnych klubu PiS wnioski i propozycje to “tani populizm”. Czy populizm to tak szybko nie ocenimy. Widocznie #DobryGospodarz zbyt pochopnie ocenia i wyciąga wnioski daleko idące (polecam trochę ciepłej melisy i jakąś dobrą książkę na temat metodologii badań społecznych). A czy “tanie” to należy się z tym zgodzić. Radni PiS, składając wnioski i propozycje, z pewnością nie korzystają ze scenariuszy przygotowanych przez zewnętrzną firmę za blisko 20.000 złotych na rok. Dodatkowo nie posiadają “propagandowych” Wieści z Ratusza za ponad 100.000 złotych rocznie. Nie posiadamy też opłacanych przez wszystkich mieszkańców Oświęcimia stron Urzędu Miasta w Głosie Ziemi Oświęcimskiej. Jako klub radnych PiS nie posiadamy też zatrudnionych na etacie pracowników wydziału promocji oraz rzecznika prasowego. Panie prezydencie to kto zatem jest “drogi lub tani”?

Wszystkie nasze wnioski, propozycje, projekt Oświęcimskiej Tarczy Antykryzysowej to podstawa do dyskusji – w szczególności z Panem prezydentem (Dobrym Gospodarzem i Skutecznym Prezydentem) i radnymi #POdlaOświęcimia. Ale Pan prezydent przecież z nami nie rozmawia. Nie jest w stanie spotkać się i “pogadać” ponad podziałami politycznymi dla dobra miasta i jego mieszkańców. Smutne.

Pan Prezydent atakuje w filmiku, zajmuje się Prawem i Sprawiedliwością, a tymczasem inne samorządy spokojnie, bez emocji i w zgodzie (co najważniejsze) pomagają swoim mieszkańcom i przedsiębiorcom. Od kilku dni w Wadowicach rozdawane są maseczki. Śladem Wadowic postanowiły pójść samorządy w Kalwarii Zebrzydowskiej, w Andrychowie i Stryszowa, Lanckorony, czy Olkusza. Z kolei w Chrzanowie samorządowcy przygotowali Chrzanowską Tarczę Antykryzysową (np. likwidacja strefy płatnego parkowania, umorzenie połowy czynszu, zniesienie opłaty stałej w żłobku, dotacja dla szpitala w Chrzanowie w wysokości 70.000 zł). Da się? W Oświęcimiu pod rządami Platformy Obywatelskiej się nic nie da! Szok! Czyżby przez galopujące zadłużanie naszego miasta w poprzednich latach przez Pana prezydenta i radnych PO? Sami to oceńcie.

Autor: Jakub Przewoźnik