Przybyło pociągów na trasie Oświęcim-Kraków

Od 10 grudnia nastąpiło wydłużenie do Oświęcimia połączeń SKA2 kursujących po linii kolejowej nr 94. Oznacza to, że Kolejami Małopolskimi z Oświęcimia można dojechać do stolicy Małopolski również przez Dwory, Włosienicę, Spytkowice czy Skawinę. Po trasie Kraków Główny – Oświęcim przez Skawinę, Brzeźnicę, Spytkowice, Zator oraz Przeciszów codziennie będzie kursować 19 par połączeń co 60 minut w godzinach od 4.00 do 22.00.

Dyskusje na temat przywrócenia połączeń kolejowych pomiędzy Oświęcimiem a Krakowem na linii kolejowej nr 94 trwały od kilku lat. Cieszę się, że dzięki determinacji obecnego Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Infrastruktury udało się zmodernizować linię kolejową oraz przywrócić kursowanie pociągów. Jako radny miasta Oświęcim dziękuję Panu Marszałkowi Województwa Małopolskiego Witoldowi Kozłowskiemu, Wicemarszałkowi Łukaszowi Smółce oraz Iwonie Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego za determinację w realizacji tego projektu oraz znakomitą współpracę. Dziękuję także Panu Andrzejowi Adamczykowi, b. ministrowi infrastruktury za przeprowadzoną modernizację infrastruktury kolejowej, w szczególności rozbudowę wiaduktu kolejowego w ciągu ul. Krasickiego. 10 grudnia 2023 r. to data, która powinna przejść do historii naszego miasta. A wszystko to zostało osiągnięte dzięki skutecznej współpracy samorządowców i rządu!

Co dalej? Od razu nasuwają się kolejne pytania, które po części były już poruszane na łamach „Kuriera Oświęcimskiego”, czy dyskutowane w internetowym programie „Porozmawiajmy.O”. Poruszałem je ja, poruszał je oświęcimski bloger Maciej Klima, poruszał je kolega Paweł Plinta, poruszały je oświęcimskie media lokalne. Myślę, że warto postawić te pytania po raz kolejny.

Uważam, że teraz ruch powinien wykonać samorząd miasta Oświęcim na czele z prezydentem Januszem Chwierutem. Chodzi o to, aby połączenia kolejowe były jeszcze bardziej atrakcyjne. A zatem co dalej ze zgłaszaną przez mieszkańców Oświęcimia potrzebą budowy nowego przystanku kolejowego Oświęcim-Kruki? Co z budową dworca autobusowego/centrum przesiadkowego właśnie w okolicach jezior Kruki i Starego Miasta? Co dalej z połączeniami kolejowymi w stronę Tychów, Katowic i Bielska-Białej? Co z modernizacją dworca na Dworach?

Wydaje mi się, że na ten moment nasze pytania pozostają bez odpowiedzi. Czy obecne władze miasta mają jakiś plan? Tylko dzięki ministerstwu infrastruktury i władzom Województwa Małopolskiego wiele zostało już zrobione. Ważne jest to, aby władze Oświęcimia nie pomijały ważnych dla dalszego rozwoju miasta tematów kolejowych. Myślę, że temat będzie się rozwijał. Myślę, że będziemy o tym dalej dyskutować.

Szanowni Państwo, jeśli macie przemyślenia, a także opinie w tym temacie (i nie tylko), tradycyjnie zapraszam do kontaktu mailowego – kubaprzewoznik@poczta.onet.pl

Autor: Jakub Przewoźnik