Nowy wiadukt kolejowy na ul. Krasickiego!

Remont wiaduktu kolejowego w ciągu ul. Krasickiego w Oświęcimiu. Jakub Przewoźnik

Od czerwca 2023 roku trwa przebudowa wiaduktu kolejowego na linii kolejowej nr 94 na odcinku Kraków-Oświęcim w ciągu ul. Krasickiego w Oświęcimiu. Zakończenie prac budowalnych planowane jest na grudzień tego roku. To zadanie realizowane w ramach modernizacji całej linii kolejowej nr 94.

W zakresie prac jest rozbiórka istniejącego obiektu i budowa nowej konstrukcji. Po zakończeniu prac, pociągi będą mogły przejechać z prędkością ok. 80 km/h. Przebudowa wiaduktu zapewni poszerzenie jezdni do 8 metrów. Dzięki temu, kierowcy samochodów zyskają dwa pasy ruchu do jazdy dwukierunkowej, co usprawni komunikację i zwiększy bezpieczeństwo. Układ komunikacyjny pozostaje taki, jak przed przebudową. Wysokość, czyli tzw. światło pionowe pozostaje bez zmian. Uzyskanie światła pionowego do 4,5 m uzależnione będzie od wykonania przebudowy układu drogowego przez zarządcę drogi – poinformowała mnie Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Wartość realizowanego zadania przez zarządcę infrastruktury kolejowej – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A wynosi 3,4 mln zł. Finansowanie jest z budżetu państwa – dodała Dorota Szalacha z PKP PLK.

Jako mieszkaniec Starego Miasta oraz radny miasta Oświęcim cieszę się ogromnie, że trwa przebudowa wiaduktu kolejowego w ciągu ul. Krasickiego. Najbardziej cieszy mnie poszerzenie jezdni pod wiaduktem do 8 metrów. Tego od wielu lat oczekiwali mieszkańcy. Zdecydowanie poprawi to bezpieczeństwo. Gratuluję firmie PKP PLK oraz Ministerstwu Infrastruktury, że potrafią skutecznie wsłuchiwać się w głosy mieszkańców. Tylko dzięki dobrej współpracy możemy skutecznie zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Brawo!

Mam także ogromną nadzieję, że już teraz pan Prezydent i urząd miasta włączą się w tą modernizację i przebudują drogę pod wiaduktem, aby osiągnąć odpowiednią wysokość – światło pionowe. Zobaczymy.

Szanowni mieszkańcy Starego Miasta, mam też zapewnienie od PKP PLK, że w przypadku uszkodzeń dróg dojazdowych, wykonawca robót dokona ich naprawy, zgodnie z ustaleniami. Bądźmy na ten moment zatem spokojni.

Autor: Jakub Przewoźnik