“(…) nie widzę możliwości realizacji tego projektu”

“W obecnej sytuacji, gdy partia rządząca ogranicza samorządom znacznie ich finanse, wręcz je rozmontowuje, nie widzę możliwości realizacji tego projektu” – napisał w odpowiedzi na moją interpelację Dobry Gospodarz. Cieszę się, że dla Pana prezydenta Oświęcimia najważniejsza jest partia rządząca. Ostatnio strasznie przejął się sytuacją w Warszawie i rządzie. Ale pytałem przecież o zagospodarowanie obszaru Jezior Kruki w Oświęcimiu, a nie o sytuację polityczną w Polsce. Całą odpowiedź Pana prezydenta można streścić: 14 milionów albo 20 milionów złotych jest potrzebne, a “piniendzy nie ma i nie będzie”. Poniżej odpowiedź:

Odpowiedź mnie przeraziła, szczególnie jej ostatni akapit! Myślę dramat! “Partia rządząca ogranicza samorządom znacznie ich finanse, wręcz je rozmontowuje”, a ja tego nie dostrzegłem! Chyba coś ze mną nie tak. Zatem szybko zajrzałem do dokumentów. Pofatygowałem się wstępnie przeanalizować tą dramatyczną (według Pana prezydenta z Platformy Obywatelskiej) sytuację w finansach samorządu Oświęcimia. Przeglądnąłem sprawozdania z wykonania budżetu miasta od 2008 do 2018 roku. Nie jestem finansistą, ale dochody bieżące cały czas rosną – mniej, więcej w takim samym tempie. Nie dostrzegam jakiejś rewelacji w dochodach samorządu Oświęcimia za czasów rządów Platformy Obywatelskiej. A przecież to Platforma ma w nazwie Obywatelska 😉 Nie zauważyłem też obniżenia tych dochodów za czasów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Poniżej wykres wykonania dochodów bieżących Miasta Oświęcim:

Także nie wiem gdzie ten dramat?! Dochody bieżące Miasta ciągle rosną, a Pan prezydent ogłasza kataklizm “rozmontowywania” finansów samorządu. To jest dopiero hit! A przecież w wyborach samorządowych uzyskał Pan blisko 70% głosów poparcia (często Pan prezydent to powtarza, więc zapamiętałem), a w kampanii używał Pan hasła “Dobry Gospodarz, Skuteczny Prezydent”, więc myślę że każdy problem potrafi Pan skutecznie rozwiązać i przejść przez niego suchą nogą 🙂 Jeśli taki problem w ogóle wystąpi…

 

 

Autor: Jakub Przewoźnik