Może udałoby się poprawić oświetlenie?

Wielu mieszkańców naszego miasta zgłasza mi problem złej jakości oświetlenia przejść dla pieszych. Wczoraj skierowałem do prezydenta poniższy wniosek:

“Szanowny Panie Prezydencie, na podstawie zapisów Statutu Miasta Oświęcim, rozdział IV, §50, składam wniosek w sprawie skutecznego doświetlenia przejść dla pieszych w Oświęcimiu.
W ostatnim czasie w naszym mieście miała miejsce seria nieszczęśliwych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i to także na oznakowanych przejściach. Jest to bardzo niebezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu drogowego – zarówno pieszych jak i kierowców. Sytuacja pogarsza się zdecydowanie w okresie jesienno-zimowym kiedy to zmrok zapada bardzo szybko i panują niesprzyjające warunki pogodowe.
Dbając o bezpieczeństwo pieszych i kierowców władze miasta powinny stanąć na wysokości zadania i wspólnie z wszystkimi zarządcami dróg opracować wspólną koncepcję pilnego doświetlenia przejść dla pieszych. Powinniśmy w naszym mieście zacząć budować system inteligentnego doświetlania przejść dla pieszych. Według badań zastosowanie takich systemów zdecydowanie zmniejsza śmiertelność wśród pieszych oraz poprawia komfort kierowców. Takie rozwiązania często są wyposażone w szereg urządzeń poprawiających bezpieczeństwo, w tym m.in.: kurtynowy czujnik ruchu, doświetlenie LED, sygnalizację ostrzegawczą dla kierowcy, itd.
Wiem, że kilka przejść zostało doświetlonych, jednak jest to zdecydowanie za mało. Nadal wielu mieszkańców Oświęcimia (zarówno pieszych jak i kierowców) zgłasza do mnie problem słabej jakości oświetlenia przejść dla pieszych, dlatego mam nadzieję, że mój wniosek spotka się z przychylnością z Pana strony. Z poważaniem”.

Zobaczymy…

(Foto: KPP w Oświęcimiu/asp. szt. M. Jurecka)

Autor: Jakub Przewoźnik