Miało być tak pięknie…

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Miasta Oświęcim,

za nami 100 dni Prezydentury Janusza Chwieruta z Platformy Obywatelskiej w kadencji 2018-2023. Komitet Terenowy Prawa i Sprawiedliwości w Oświęcimiu krytycznie ocenia działania Pana Prezydenta Janusza Chwieruta w tym okresie.

Był to czas podwyżek stawek podatku od nieruchomości, czy opłat za wywóz śmieci dla Mieszkańców Oświęcimia. Był to czas zawirowań w komunikacji miejskiej, jakże uciążliwych dla pasażerów. Działania Prezesa MZK Oświęcim Sp. z o. o Pani Bożeny Fraś, (była szefowa komitetu wyborczego Janusza Chwieruta) dowodziły, że mieliśmy do czynienia z formą strajku.

W 2018 roku Pan Janusz Chwierut wielokrotnie mówił o jubileuszowej, dziesiątej edycji znanego oświęcimskiego festiwalu. Często robił sobie zdjęcia na tle ustawionego symbolu tego wydarzenia na Rynku Naszego Miasta. Symbolu, za który zapłacili podatnicy – Mieszkańcy Oświęcimia w roku 2018 r. Pan Prezydent jeszcze w lutym 2019 r. „wykorzystywał” wątek tego festiwalu w wywiadzie dla jednej z ogólnopolskich gazet. Dziś wiemy że to już historia.

W ocenie wielu Mieszkańców Miasta był to element przede wszystkim „ratowania twarzy” Pana Janusza Chwieruta wobec jego braku stanowczych działań związanych z wydarzeniami, które miały miejsce 27.01.2019 r. na ulicach Oświęcimia. O braku takich działań świadczy treść odpowiedzi na interpelacje radnego Pana Waldemara Łozińskiego, którą Wszyscy Państwo możecie przeczytać w Internecie. Jak wielokrotnie to bywa Pan Janusz Chwierut, także po tym wydarzeniu próbował wprowadzić w błąd opinię publiczną w opłacanych przez Urząd Miasta przekazach medialnych. Potwierdził to jeden z portali oświęcimskich tj. Fakty Oświęcim, który zwrócił się do Urzędu Miasta z wnioskiem o potwierdzenia wysłania przez Pana Prezydenta zaproszenia dla Wicewojewody Pana Zbigniewa Starca na spotkanie w lutym 2019 r. w miejskiej bibliotece. Takiego zaproszenia nie było.

A pamiętacie Państwo program wyborczy Janusza Chwieruta przed wyborami 2018 roku? Czy tam było zapisane, że Pan Janusz Chwierut i radni Platformy Obywatelskiej zlikwidują Szkołę Podstawową Nr 3? W styczniu 2019 r. Pan Prezydent złożył do Rady Miasta Oświęcim takowy wniosek. W całej tej sytuacji „nasz dobry gospodarz” nie miał nawet odwagi przyjść na spotkania z rodzicami dzieci SP 3, tylko wysłał swojego zastępcę. Gdy w 2018 r. Pani Premier Beata Szydło podnosiła kwestie wyzwań społecznych, które prowadzą także do opuszczania Oświęcimia wielu młodych ludzi, Pan Janusz Chwierut umiał tylko w swoim stylu obrażać Panią Premier.

Podsumowując musimy powtórzyć naszą krytyczną ocenę działań Pana Prezydenta Oświęcimia. I niestety już pojawiające się doniesienia o rozpoczęciu działań w temacie tzw. „mostu duchów” powodują, że nie ma żadnych podstaw, aby nasza ocena w kolejnych 100 dniach i następnych uległa zmianie.

W imieniu KT PiS w Oświęcimiu

Zbigniew Starzec – Przewodniczący Zarządu

Jakub Przewoźnik – Sekretarz

Autor: Jakub Przewoźnik