Jak wydajemy nasze pieniądze w Mieście Oświęcim? Czyli jak wydać 83.517 złotych?

W styczniu 2020 roku Miasto Oświęcim zawarło umowę z firmą Trako Projekty Transportowe na modernizację układu sieci komunikacji miejskiej obsługiwanej przez Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu na kwotę 83.517,00 złotych. Poniżej wyciąg z rejestru umów Miasta Oświęcim:

Tymczasem już w lipcu 2017 roku Miejski Zakład Komunikacji zamówił autobusy posiadające systemu automatycznego zliczania pasażerów (link do SIWZ). Równocześnie zamówiono oprogramowanie do analizy potoków pasażerskich. Poniżej fragment z SIWZ:

Nie jestem specjalistą od komunikacji miejskiej, ale już na pierwszy rzut oka wydaje się, że MZK posiada wszystkie mechanizmy do robienia badań potoków pasażerskich. Należy również przypuszczać, że autobusy wyposażone są w odpowiednie bramki, a Dział Ruchu w MZK został przeszkolony i wyposażony w odpowiednie oprogramowanie komputerowe.

Po co zatem Pan prezydent Dobry Gospodarz wydał lekką ręką ponad 80.000 złotych z miejskiej kasy? Dlaczego MZK nie mogło wykonać samodzielnie analiz? W jakim celu zostały wydane pieniądze na wyposażenie autobusów i oprogramowanie, skoro badaniem zajmuje się firma zewnętrzna? Czy takie działania nie są już przejawem niegospodarności?

Post scriptum – wpis z sierpnia 2018 roku.

Autor: Jakub Przewoźnik