Co dalej z internetem w Oświęcimiu?

W kwietniu 2022 roku do “Kuriera Oświęcimskiego” napisałem tekst pod tytułem “Jak muli oświęcimski internet. Czy prezydent Janusz Chwierut czeka na zaproszenie?”. Minął prawie rok od tamtego czasu… Internet jak mulił tak muli dalej… Ludzie się skarżą. Zobaczmy co na ten temat sądzi gospodarz naszego miasta. Skierowałem do prezydenta Oświęcimia poniższą interpelację:

Szanowny Panie Prezydencie, na podstawie zapisów Statutu Miasta Oświęcim, rozdział IV, §50, składam interpelację w sprawie dostępu do sieci internet w Oświęcimiu. Dostęp do szybkiego internetu jest dziś koniecznością dla każdego. Dzięki niemu komunikujemy się z bliskimi, pracujemy, a nawet odpoczywamy. To już kolejna dekada XXI wieku, a nadal wielu mieszkańców naszego miasta zgłasza mi problem z bardzo małymi możliwościami wyboru operatorów oraz – niską jakością usług dostępu do internetu.
Myślę także, że w najbliższym czasie oświęcimski problem słabej jakości dostępu do internetu może się dodatkowo nasilić poprzez częstszą i stałą pracę zdalną wprowadzoną już wprost do kodeksu pracy.
Na niską jakość dostępu do internetu w Oświęcimiu skarżą się głównie właściciele domów jednorodzinnych, ale także niektórzy mieszkańcy bloków. Uważam, że miasto powinno jak najszybciej włączyć się w rozwój szybkiej, światłowodowej sieci w celu likwidacji tzw. białych plam w naszym mieście. W tym przypadku konieczna jest pełna współpraca mieszkańców, zapewne także przedsiębiorców telekomunikacyjnych oraz przede wszystkim – aktywność samorządu Miasta Oświęcim i samego Pana Prezydenta. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

• Czy możliwe jest zbadanie (np. poprzez ankiety) rzeczywistej liczby mieszkańców Oświęcimia chcących korzystać z łącza światłowodowego?
• Czy kiedykolwiek były prowadzone rozmowy z dostawcami internetu na temat szybkiej rozbudowy sieci światłowodowej w Oświęcimiu? Czy Urząd Miasta wskazał kiedykolwiek operatorom białe plamy w dostępie do internetu światłowodowego?
• Czy były kiedykolwiek prowadzone rozmowy (korespondencja) z Urzędem Komunikacji Elektronicznej na temat słabej jakości, przepustowości internetu w Oświęcimiu?
• Czy Miasto Oświęcim aplikowało do programu budowy sieci szerokopasmowych ze środków Funduszu Szerokopasmowego? Jeśli tak, to z jakim efektem? Jeśli nie, to dlaczego?
• Czy Pan Prezydent dostrzega potrzebę podjęcia działań na rzecz rozwiązania opisanego powyżej problemu w Oświęcimiu?

Czekam na odpowiedź…

Autor: Jakub Przewoźnik