Światowy Dzień Wcześniaka 2021

1 na 10 dzieci jest wcześniakiem. Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada każdego roku na całym świecie. Święto obchodzone jest by zwiększyć świadomość o przedwczesnych porodach i problemach przedwcześnie urodzonych dzieci oraz ich rodzin na całym świecie.

Antoś i ja – wcześniaki, życzymy wszystkim kolegom i koleżankom, wcześniakom dużo zdrowia i siły do ciągłej walki o lepsze jutro!

Dziękujemy personelowi Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka oraz Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu za opiekę nad najmniejszymi pacjentami!

Chciałbym, aby wszyscy rodzice wcześniaków, którzy natrafili na ten wpis, pamiętali o jednym: nigdy nie traćcie nadziei! Choć osobiście wiem jak jest to bardzo, bardzo trudne. Tylko nasza, rodziców wcześniaków, determinacja jest kluczowym elementem walki o życie naszych maluszków, którym po prostu za bardzo się spieszyło, by zobaczyć mamę i tatę 😉

A politykom, samorządowcom oraz wszystkim działaczom społecznym życzę, aby skuteczniej i z większą determinacją spoglądali na problemy wcześniaków i ich rodziców. Pamiętajcie, że uratowane życie ważące zaledwie kilkaset gramów, ocenione na 1 punkt w skali Apgar jest często ważniejsze niż kilka kilometrów nowego asfaltu i kostki brukowej!

Autor: Jakub Przewoźnik