Stukające studzienki zmorą mieszkańców Oświęcimia

Hałasujące pokrywy studzienek drogowych. Sprawa z pozoru błaha, ale – dla wielu mieszkańców mocno kłopotliwa. Mieszkańcy – zarówno piesi jak i kierowcy mi o tym mówią. Myślałem, że nie będę musiał kiedykolwiek poruszać tak prostego tematu na łamach gazety. Myślałem, że tak proste i oczywiste sprawy jak stukające studzienki to codzienność w pracy specjalistów od zarządzania drogami. Jednak się myliłem. Od jakiegoś dłuższego czasu w naszym mieście wiele prostych spraw wymaga przecież interwencji.

Weźmy przykładowo ulicę Dąbrowskiego. Pokrywy studzienek na wysokości targowiska wydają mocne dźwięki. Jadąc dalej ulicą Dąbrowskiego możemy zobaczyć, a przede wszystkim usłyszeć „kultowe” już pokrywy studzienek na centralnym skrzyżowaniu naszego miasta. Kierowcy próbujący często ominąć taką stukającą pokrywę studzienki, niestety, najeżdżają na inną. I wtedy rozlega się głośny, uciążliwy dźwięk. Sprawa oczywiście nie dotyczy tylko ul. Dąbrowskiego. To tylko przykład znany chyba już wszystkim. W Oświęcimiu jest wiele „grających” studzienek.

Studzienki się tłuką, a w wielu miejscach wokół pokrywy bardzo szybko postępuje degradacja powierzchni drogowej. Ubytek się powiększa. Pokrywa studzienki się zapada. Auta na to wszystko najeżdżają i… powstaje niesamowity dźwięk. 

Tak na marginesie. Nie jestem inżynierem budownictwa, dlatego zastanawia mnie dlaczego studzienki budowane są tak, że samochody najeżdżają na nie kołami? Dlatego też z oczywistych względów ulegają one i nasze samochody ciągłym uszkodzeniom. Znacie może odpowiedź dlaczego włazy studzienek projektowane są przeważnie na wysokości kół naszych samochodów? Jak ktoś z Was wie, proszę o podzielenie się wiedzą. Mój adres e-mail: kubaprzewoznik@poczta.onet.pl.

W trakcie dnia, w szumie miasta odgłosy tłukących się studzienek potrafią nam wszystkim gdzieś poumykać. Jednak wieczorem, gdy ludzie kładą się spać, przejeżdżający po studzience samochód może spowodować „niepowtarzalne” przeżycia dźwiękowe. Szczególnie wśród dzieci i osób starszych.

Proszę zatem wszystkich zarządców oświęcimskich dróg o zwrócenie uwagi na trapiący nas wszystkich problem tłukących się włazów studzienek i kratek. W imieniu swoim oraz mieszkańców Oświęcimia za pomoc już teraz serdecznie z góry dziękuję.

Autor: Jakub Przewoźnik