Nowy rozkład jazdy MZK w Oświęcimiu – konsultacje

Od 21 października Urząd Miasta rozpoczął konsultacje nowego układu tras i rozkładu jazdy autobusów komunikacji miejskiej. Konsultacje potrwają do 10 listopada. Uwagi i opinie należy zgłaszać za pomocą formularza konsultacji społecznych i przekazać pocztą elektroniczną na adres izabela.zak@um.oswiecim.pl bądź dostarczyć tradycyjną pocztą na adres urzędu. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są TUTAJ.

Zachęcam Was wszystkich do wyrażenia swojej opinii!

Nie ukrywam, że spróbowałem przebrnąć przez wszystkie załączone dokumenty i po około 10-15 minutach wymiękłem. Może nie jestem specjalistą od komunikacji publicznej, może nie jestem częstym klientem MZK, ale… sposób przeprowadzenia konsultacji jest wyjątkowo słaby. Przecięty, przysłowiowy Kowalski, któremu powinno na tym wszystkim zależeć po prostu zabłądzi w gąszczu plików i dokumentów. Czy seniorzy z Oświęcimia w ogóle będę wiedzieć o tych konsultacjach? Jak będę mogli wyrazić swoją opinię na ten temat? A co z tymi mieszkańcami naszego miasta, którzy nie korzystają z internetu? Jak mogą się wypowiedzieć w tej sprawie? To przecież najczęściej najstarsi mieszkańcy miasta są użytkownikami komunikacji miejskiej…

Mam nieodparte wrażenie, że taka forma konsultacji społecznych opiera się o zasadę “aby było”. Aby “odhaczyć” temat konsultacji nowego rozkładu jazdy, a później powiedzieć, że konsultacje “były”… Czy tak to wszystko powinno wyglądać?

Postscriptum. Załączone pliki mają format *.odt i *.zip – czyżby dla utrudnienia? (oczywiście nie mam nic przeciwko OpenDocumentowi i jednemu z formatów kompresji i archiwizacji danych). A może jako radny mam zawnioskować o zakupienie pakietu MS Office dla potrzeb Urzędu Miasta w Oświęcimiu?

Autor: Jakub Przewoźnik