Można już zamówić e-receptę w aplikacji mojeIKP. W Oświęcimiu także?

Od pewnego czasu przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta i aplikacji mojeIKP można zamówić e-receptę na leki, które stosuje się stale. Nie trzeba iść do przychodni, ani telefonować, a nawet pisać listów do lekarzy. Można zgłosić online, że potrzebuje się e-receptę na konkretny lek. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej zapisało się do przychodni i lekarza POZ.

Sprawdziłem, że aby zamówić lek przez aplikację mojeIKP, należy wejść w zakładkę „e-zdrowie” i znaleźć e-receptę, którą kiedyś wystawiono. Szukać można również według nazwiska lekarza lub nazwy placówki. Po kliknięciu w „zamów e-receptę” można przy tym napisać kilka słów komentarza do lekarza, a następnie wysłać zamówienie. W aplikacji można też sprawdzić, na jakim etapie załatwiania jest prośba o e-receptę. Teoretycznie bardzo proste i wygodne. Szczególnie w przypadku chorób przewlekłych i leków, które stosuje się ciągle.

Pomysł super, wykonanie też niezłe. Aplikacja mojeIKP jest przejrzysta i działa bezproblemowo. Sam korzystam z niej od dłuższego czasu. Jak zwykle jest jednak jedno „ale”. Szkoda, że to „ale” pojawia się właśnie w naszym Oświęcimiu.

Spróbowałem zamówić sobie lek na nadciśnienie. MojeIKP poinformowała mnie, że „twoja placówka POZ obecnie nie realizuje usługi zamawiania recept”. Dodam, że jestem pacjentem jednej z przychodni Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu. Pewnie powiecie, że za szybko chciałbym korzystać z dobrodziejstw technologii. Ale skoro są one dostępne, to dlaczego nie mają poprawnie działać?

Przypomnę tylko, że w kampanii samorządowej w 2018 roku niektórzy kandydaci na urząd prezydenta mówili wiele o idei smartcity, czyli „inteligentnego miasta”. Minęło już trochę lat i jakoś te nowoczesne, technologiczne rozwiązania w dalszym ciągu kuleją w naszym mieście. Mało się o tym „smart” dzisiaj w Oświęcimiu mówi i jakoś zupełnie nie widać „inteligentnej” strategii na nasze miasto. Cóż, 12 lat nieustannego rządzenia miastem mogło już swoje zrobić. Samozadowolenie najwyraźniej dobiło wszelką kreatywność.

W tym przypadku, mimo wszystko pozostanę ogromnym optymistą. Czekam na jak najszybsze uruchomienie możliwości zamówienia e-recepty poprzez aplikację mojeIKP w naszym mieście. To naprawdę przydatna funkcja.  Mam nadzieję, że skoro jesienią 2018 roku mówiło się wiele o smartcity, to jesienią 2023 roku będzie też uruchomiona pełna funkcjonalność aplikacji mojeIKP poprzez Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu. Czekam z niecierpliwością!

Autor: Jakub Przewoźnik