Co to za mury?

Dziś do Pana prezydenta Miasta Oświęcim skierowałem interpelację w sprawie odkrytych niedawno murów na przeciwko Placu Kościuszki przy ul. Dąbrowskiego. Poniżej cała jej treść:

“Szanowny Panie Prezydencie, na podstawie zapisów Statutu Miasta Oświęcim, rozdział IV, §50, składam interpelację w sprawie odkopanych ścian lub fundamentów przy ul. Dąbrowskiego. W ostatnim czasie w okolicach przystanku przy ul. Dąbrowskiego w Starym Mieście podczas prac budowlanych zostały odsłonięte fundamenty lub ściany (zdjęcie nr 1). W bardzo szybkim tempie zostały one zasypane i rozpoczęła się w tym miejscu budowa drogi i chodnika (zdjęcie nr 2). W związku z powyższym proszę Pana prezydenta o odpowiedź na następujące pytania:
• Czy wspomniany teren został przebadany archeologicznie? Jeśli tak, to z jakiego okresu pochodzą ściany? Z jakiego obiektu mogą pochodzić? Proszę o dołączenie do odpowiedzi opinii archeologicznej.
• Kto podjął decyzję o zasypaniu odkrytych ścian lub fundamentów?
• Czy decyzję konsultowano z Małopolskim Konserwatorem Zabytków oraz lokalnymi stowarzyszeniami zajmującymi się historią?
• Czy Muzeum Zamek w Oświęcimiu wyraża zainteresowanie tym tematem?
• Dlaczego Miasto Oświęcim nie chce wyeksponować odkrytych murów?”

Zdjęcie nr 1 wykonane 4.07.2020 r.

Zdjęcie nr 2 wykonane 8.07.2020 r.

Autor: Jakub Przewoźnik