Jakub Przewoźnik – Blog Nie Tylko Polityczny - Witaj na moim Blogu. Nazywam się Jakub Przewoźnik. Jestem doktorem nauk społecznych i radnym miejskim
  • Strona główna
  • Wolne wnioski
  • Polityka
  • Temat Tygodnia
  • W czym mogę Ci pomóc?
Jakub Przewoźnik – Blog Nie Tylko Polityczny - Witaj na moim Blogu. Nazywam się Jakub Przewoźnik. Jestem doktorem nauk społecznych i radnym miejskim
Strona główna
Wolne wnioski
Polityka
Temat Tygodnia
W czym mogę Ci pomóc?
  • Strona główna
  • Wolne wnioski
  • Polityka
  • Temat Tygodnia
  • W czym mogę Ci pomóc?
Wolne wnioski

Promujmy miasto, jako „Oświęcim dla Biznesu”

Do prezydenta Oświęcimia skierowałem kolejny wniosek w sprawie rozważenia i ewentualnego wdrożenia strategii marketingowej pod nazwą „Oświęcim dla Biznesu”. Cała treść wniosku poniżej:

26 marca 2025, Jakub Przewoźnik
Temat Tygodnia

3 lata i nic. Co dalej ze skrzyżowaniem na Starym Mieście w Oświęcimiu?

Temat skrzyżowania ul. Dąbrowskiego, Górnickiego i placu Kościuszki w przestrzeni Oświęcimia powraca już od wielu lat. Kwestia nieszczęsnego skrzyżowania pojawiała się też ostatnio w trakcie publicznej dyskusji nad tzw. zieloną falą. Dziś sprawa kluczowego skrzyżowania w centrum Oświęcimia, po serii awarii sterownika sygnalizacji świetlnej, wydaje się nabierać tempa.

Najciekawsze jest to, że w kwietniu 2022 r. (!) składałem już w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta, która ostatecznie została przekazana do Starosty Oświęcimskiego… i na tym się chyba skończyło. Na moją interpelację otrzymałem odpowiedź, że „Pana interpelacja została przekazana do Starosty Oświęcimskiego, który jest organem zarządzającym ruchem zarówno na drogach powiatowych, jak i na drogach gminnych. O treści udzielonej odpowiedzi zostanie Pan poinformowany odrębną korespondencją”. Jest początek marca 2025 r. i odpowiedzi jako radny nie otrzymałem. Smutne!

Temat budzi emocje, pytania padają od dawna

W swojej interpelacji już w kwietniu 2022 r. pytałem m.in. czy zostały przeprowadzone badania paramentów ruchu? Czy miasto lub powiat posiada aktualne analizy uwarunkowań i możliwości rozwiązania problemu organizacji ruchu? Czy możliwe jest wykonanie ekspertyz naukowych dotyczących tego skrzyżowania? Pytałem też np. o opinię Komendy Powiatowej Policji na temat tego skrzyżowania. Zadałem też fundamentalne pytanie, czy prezydent Janusz Chwierut widzi jakąś koncepcję usprawnienia organizacji ruchu w tym miejscu. Na wszystkie moje pytania otrzymałem odpowiedź, że „o treści udzielonej odpowiedzi zostanie Pan poinformowany odrębną korespondencją”. Przypomnę, że było to blisko 3 lata temu.

Temat już wiosną 2022 r. budził wśród mieszkańców spore zainteresowanie. Mieszkańcy przychodzi do mnie, pytając co dalej z tym trudnym skrzyżowaniem. Przecież to skrzyżowanie znajduje się w samym centrum Oświęcimia. Jest ono zlokalizowane w pasie drogi powiatowej, ale przecinają go drogi miejskie. W związku z tym nadal uważam, że problemem wspólnie powinno zająć się Starostwo Powiatowe jak i Urząd Miasta. Mieszkańcy, zarówno piesi jak i kierowcy, skarżą się na zastosowane na skrzyżowaniu rozwiązania. Nie będę już wspominał o zdezorientowanych kierowcach spoza miasta lub powiatu…

Starostwo po 3 latach zabrało się do pracy

Dziś gdy w tym miejscu awaria sygnalizacja świetlnej goni awarię Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu zabrało się do pracy. Nastąpiło nawet planowane wyłączenie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego z ul. Górnickiego i Placu Kościuszki, aby przeprowadzić badania zachowania kierowców i przepustowości skrzyżowania. Włodarze Powiatu Oświęcimskiego mają zbadać też wpływ na płynność ruchu podczas wyłączenia sygnalizacji.

Ale żeby do tego zabierać się przez aż blisko 3 lata?! Zastanawiające, bo w kwietniu 2022 r. właśnie m.in. o takie kwestie pytałem prezydenta miasta, który przekierował moją interpelację do starosty. Wiem doskonale, że „O treści udzielonej odpowiedzi zostanie Pan poinformowany odrębną korespondencją”. Spokojnie, mogę jeszcze trochę poczekać.

Drodzy Mieszkańcy Oświęcimia, zachęcam Was do wyrażenia swojej opinii na ten temat. Nadsyłajcie uwagi, sugestie i przemyślenia na mój adres e-mail: kubaprzewoznik@poczta.onet.pl

25 marca 2025, Jakub Przewoźnik
Wolne wnioski

Program „Wracaj do Oświęcimia”? Zobaczymy

Na ręce prezydenta Oświęcimia skierowałem wniosek w sprawie rozważenia i ewentualnego wdrożenia w naszym mieście Programu „Wracaj do Oświęcimia”. Zobaczymy jak będzie odpowiedź gospodarza miasta. Cała treść wniosku poniżej:

24 marca 2025, Jakub Przewoźnik
Porozmawiajmy.O

Porozmawiajmy o wizycie Przemysława Czarnka oraz budowie w Oświęcimiu mauzoleum dla mykwy za 10 mln zł…

Od lewej: Jakub Przewoźnik, Waldemar Łoziński, Paweł Plinta

W „Porozmawiajmy.O” poruszamy dwa tematy. Komentujemy wizytę prof. Przemysława Czarnka oraz spotkanie, które odbyło się 17 marca w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. – W imieniu organizatora posła Rafała Bochenka, serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy tak licznie przybyli na spotkanie i aktywnie uczestniczyli w parogodzinnej, gorącej dyskusji – mówi Waldemar Łoziński.

– Jesteśmy dumni, że wydarzenie z udziałem tak znanych polityków i do tego świetnych mówców jak właśnie prof. Przemysław Czarnek, a także poseł Rafał Bochenek odbywało się pod patronatem naszego programu „Porozmawiajmy.O”, a współorganizatorem wydarzenia był też Instytut Spraw Obywatelskich „Nowy Oświęcim” – mówi Paweł Plinta. – Jedyny niedosyt wiąże się z tym, że w Oświęcimiu, jak się okazuje, niełatwo jest doprosić się o wynajęcie odpowiedniej sali, która pomieściłaby wszystkich chętnych przy tak dużym zainteresowaniu – dodaje. 

– Tym bardziej dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej za gościnę. To było świetne spotkanie i kapitalna debata! A przeszkody tylko rozwijają kreatywność. Nie martwimy się za bardzo lokalną sytuacją polityczną i brakiem miejsc do spotkań w Oświęcimiu. Planujemy już kolejne wydarzenia – zapowiada Waldemar Łoziński.

Drugim tematem odcinka są, naszym zdaniem, dość zaskakujące plany władz Oświęcimia, dotyczące drewnianej mykwy, datowanej na rok 1777, odkrytej w 2023 roku przy okazji budowy parkingu na Bulwarach. – To bez wątpienia cenne znalezisko i zabytek związany z kulturą i historią Żydów w Oświęcimiu. O oświęcimskie zabytki należy dbać. Pamięć o przeszłości jest elementem naszej tożsamości. Zdumiał nas jednak pomysł władz miasta, którym się do tej pory nikt szerzej nie chwalił, by tę drewnianą mykwę wyeksponować w Oświęcimiu w specjalnie do tego celu wybudowanym budynku. Co jak się wstępnie szacuje, ma kosztować około 10 milionów złotych. 10 mln zł, wiecie Państwo, to dość dużo. Wydatków bieżących w Oświęcimiu nie brakuje. Dlatego może warto o tym wcześniej trochę porozmawiać? – pyta Paweł Plinta.  

Należy zaznaczyć, że koszty związane z zabytkową mykwą pokrywane są z budżetu miasta Oświęcim. – Przypomnę, że od 2023 r. miasto Oświęcim konserwuje ten obiekt ponosząc już znaczące wydatki z budżetu miasta. Natomiast na ostatnim posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji dowiedzieliśmy się, że władze Oświęcimia zamierzają wybudować wokół mykwy budynek, który ma kosztować ok. 10 mln złotych. Jesteśmy tą informacją jako mieszkańcy Oświęcimia, jako radni mocno zaskoczeni. Aktualnie do wieloletniej prognozy finansowej Oświęcimia zostaje też wprowadzona kwota w wysokości pół miliona złotych na opracowanie dokumentacji technicznej budynku, w którym będzie w przyszłości ulokowana mykwa. To są bardzo duże pieniądze, których przecież brakuje nam dziś na wiele innych zadań! – zaznacza Jakub Przewoźnik. 

– Ja jestem nie tylko zaskoczony informacją o pomysłach wydania wielu milionów na żydowską mykwę, ja jestem tym wręcz wstrząśnięty! – mówi Waldemar Łoziński. – Proces wydatkowania lekką ręką publicznych, miejskich pieniędzy, jak Państwo widzicie, trwa w najlepsze! Mamy w Oświęcimiu wiele wartych pokazania pereł, mamy bardzo wiele tematów i poważnych potrzeb mieszkańców do rozwiązania, a z jakiegoś powodu zajmujemy się szczególnie mykwą, co ma nas tu wszystkich kosztować grube miliony! Powtórzę, jestem wstrząśnięty. Tych absurdalnych pomysłów nikt z mieszkańcami nie konsultuje – komentuje Waldemar Łoziński.

– Na komisji kultury usłyszeliśmy też np., że wielu turystów jest zaskoczonych tym, że w Oświęcimiu jest średniowieczny zamek… No to mamy też w Oświęcimiu m.in. rynek z historycznymi podziemiami i niesamowitą przestrzenią właśnie pod płytą rynku, ale tego władze miasta jakoś już nie potrafią wyeksponować. Bo to co jest wygląda jak bida z nędzą. Szkoda. Dziwne mamy w Oświęcimiu priorytety – ocenia Paweł Plinta. 

Waldemar Łoziński jest radnym powiatowym, a Jakub Przewoźnik i Paweł Plinta radnymi miejskimi.

Jak zawsze też zapraszamy do „Porozmawiajmy.O”. Czekamy na Wasze tematy i propozycje. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy chcą rozmawiać i działać na rzecz poprawiania naszej lokalnej rzeczywistości.

Nasz adres e-mail: porozmawiajmy.o.oswiecim@gmail.com
Nasz numer telefonu: 500 146 701

Zapraszamy do udziału we wspólnej obywatelskiej dyskusji!

22 marca 2025, Jakub Przewoźnik
Strona 1 of 212Następny

Jakub Przewoźnik

Jestem Jakub Przewoźnik. Od lat działam dla dobra miasta Oświęcimia. Tu się urodziłem, wychowałem i to miasto kocham. Pozwól, że przedstawię Ci własny punkt widzenia dla tematów, które są dla mnie ważne

Popularne

Czy nasze miasto potrzebuje Oświęcimskiej Karty Turystycznej? Oświęcimskie rozwiązanie „One Pass” z potencjałem na sukces?

Czy nasze miasto potrzebuje Oświęcimskiej Karty Turystycznej? Oświęcimskie rozwiązanie „One Pass” z potencjałem na sukces?

Programu „Wracaj do Oświęcimia” nie będzie

Programu „Wracaj do Oświęcimia” nie będzie

Promujmy miasto, jako „Oświęcim dla Biznesu”

Promujmy miasto, jako „Oświęcim dla Biznesu”

Znajdź

Archiwa

  • maj 2025
  • kwiecień 2025
  • marzec 2025
  • luty 2025
  • styczeń 2025
  • grudzień 2024
  • listopad 2024
  • październik 2024
  • wrzesień 2024
  • sierpień 2024
  • lipiec 2024
  • czerwiec 2024
  • maj 2024
  • kwiecień 2024
  • marzec 2024
  • luty 2024
  • styczeń 2024
  • grudzień 2023
  • listopad 2023
  • październik 2023
  • wrzesień 2023
  • sierpień 2023
  • lipiec 2023
  • czerwiec 2023
  • maj 2023
  • kwiecień 2023
  • marzec 2023
  • luty 2023
  • styczeń 2023
  • grudzień 2022
  • listopad 2022
  • październik 2022
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • czerwiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022
  • marzec 2022
  • luty 2022
  • styczeń 2022
  • grudzień 2021
  • listopad 2021
  • październik 2021
  • wrzesień 2021
  • sierpień 2021
  • lipiec 2021
  • czerwiec 2021
  • maj 2021
  • kwiecień 2021
  • marzec 2021
  • luty 2021
  • styczeń 2021
  • grudzień 2020
  • listopad 2020
  • październik 2020
  • wrzesień 2020
  • sierpień 2020
  • lipiec 2020
  • czerwiec 2020
  • maj 2020
  • kwiecień 2020
  • marzec 2020
  • luty 2020
  • styczeń 2020
  • grudzień 2019
  • listopad 2019
  • październik 2019
  • wrzesień 2019
  • sierpień 2019
  • lipiec 2019
  • czerwiec 2019
  • maj 2019
  • kwiecień 2019
  • marzec 2019
  • luty 2019
  • styczeń 2019
  • grudzień 2018
  • listopad 2018
  • październik 2018
  • wrzesień 2018
  • sierpień 2018
  • lipiec 2018
  • czerwiec 2018
  • maj 2018
  • kwiecień 2018
  • marzec 2018
  • luty 2018
  • styczeń 2018
  • grudzień 2017
  • listopad 2017
  • październik 2017
  • wrzesień 2017
  • sierpień 2017

Kategorie

  • Bez kategorii
  • Interpelacje
  • Nowy Oświęcim
  • Polecane
  • Polityka
  • Porozmawiajmy.O
  • Temat Tygodnia
  • Wolne wnioski

Reklama

Tagi

Dmowski DobryGospodarz ekologia Elbląg GminaOświęcim Inwestycje JakubPrzewoźnik MZKOświęcim OswiecimskieGwiezdneWojny Oświęcim PiSoświęcim POdlaOświęcimia PusteObietnice SkutecznyPrezydent WaldemarŁoziński ścieki

Mogę powiadomić Cię, gdy pojawi się nowy wpis

“Witaj na mojm blogu. Nie tylko politycznym!”

© 2017 - 2020 copyright by Jakub Przewoźnik. Wszelkie prawa zastrzeżone
Szanowny Użytkowniku. Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi posiada przechowywania i przetwarzania danych osobowych, informujemy, iż na stronie JakubPrzewoźnik.pl wprowadziliśmy nową politykę prywatności zgodną z wymogami RODO. Informujemy, iż wszelkie dane pozostawione przez Państwa w formularzu kontaktowym wykorzystywane są wyłącznie w celach kontaktu zwrotnego. Na każdym etapie mają Państwo wgląd w swoje dane osobowe, a także mogą Państwo zażądać, aby dane te z naszej bazy usunąć. W celu wglądu w posiadane dane lub ich usunięcia, prosimy o kontakt na mail: kubaprzewoznik@poczta.onet.pl. Warto zaznaczyć, że strona na której obecnie Państwo przebywacie używa ciasteczek "cookies", by podnieść jej wydajność. Jeżeli pozostajesz na stronie, zgadzasz się na ich zainstalowanie na swoim sprzęcie.Pozostaję na stronie i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych Polityka prywatności
Polityka prywatności

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.